کنترل بیولوژیکی در فرآیند تولید محصولات کشاورزی

۱۳۹۹/۰۲/۲۸ تعداد بازدید: ۲۵۳۷
print
کنترل بیولوژیکی در فرآیند تولید محصولات کشاورزی

 کنترل بیولوژیکی در فرآیند تولید محصولات کشاورزی بایستی بیش از پیش مدنظر قرار گیرد


عضو شورای سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی خراسان رضوی با اشاره به اینکه آفات، امراض گیاهی و علف های هرز باعث کاهش و یا نابودی گیاهان خواهد شد، گفت: امروزه دانشمندان و محققین بخش کشاورزی در تلاشند که در پروسه تولید محصولات گیاهی، روش‌های مبارزات غیرشیمیایی را معرفی کرده و مکانیزم  زیستی را بعنوان بخشی از کنترل تلفیقی، برای مجریان و تولیدکنندگان بخش کشاورزی ارائه کنند.
دکتر بازوبندی افزود: رشته گیاهپزشکی به عنوان یکی از مهمترین شاخه های علمی در فرآیند مهندسی کشاورزی محسوب می‌شود که کارشناسان اجرایی این رشته در کشور ما در وزارت جهادکشاورزی و تحت نظارت سازمان حفظ نباتات مشغول به کار هستند.
وی اظهار داشت: سیاست و برنامه‌ریزی ما در این حوزه در جهت افزایش تولیدات کشاورزی است، در حالی که موانع مهمی در این راه وجود دارد که آفات و بیماریهای گیاهی یکی از مهمترین این عوامل تلقی شده، بطوریکه این عوامل حتی می‌توانند تا حدود یک سوم محصولات تولیدی را از بین ببرند و بدین لحاظ بایستی از شاخه های مختلف علم گیاهپزشکی برای مدیریت این امر استفاده کرد.
او تاکید کرد: برای مبارزه با آفات، بایستی حفظ تعادل را همیشه مدنظر قرار داد، چرا که دانش گیاهپزشکی می گوید، لازمست  "کنترل"  آفات را در دستور کار قرار داد نه اینکه در جهت ریشه کنی آن ها اقدام کرد.
محمد بازوبندی ابراز داشت: مبارزات شیمیایی به دلیل داشتن تاثیرات کوتاه مدت و سریع و همچنین استفاده آسان از این روش در قیاس با مبارزه غیر شیمیایی، موجب گردیده که تولیدکنندگان بخش کشاورزی، این روش را بیشتر مورد بهره‌برداری قرار دهند که بالطبع در درازمدت اثرات مخرب بر طبیعت و به ویژه سلامتی انسان‌ها را در پی داشته و خواهد داشت.
عضو هیات علمی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی خراسان رضوی تصریح کرد: توجه به توسعه محصول سالم و برنامه‌های آموزشی برای به کار گیری از روشهای مبارزه غیرشیمیایی در فرآیند تولید محصولات کشاورزی از اهداف و سیاست‌های مهم نظام مهندسی کشاورزی استان می باشد.
"روابط عمومی نظام مهندسی کشاورزی خراسان رضوی"

سازمان نظام مهندسی کشاورزی ومنابع طبیعی خراسان رضوی

کلیه حقوق معنوی و محتوای این سایت متعلق به سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی خراسان رضوی می باشد. استفاده از مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت بلامانع است
طراحی، اجرا و پشتیبانی: اینتک